Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Iš Lietuvos 100-mečiui skirto ciklo „Žmonės ir darbai, kuriais didžiuojamės“

Balandžio 7-ąją, Pasaulinės sveikatos dienos proga, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) sukvietė šalies Trečiojo amžiaus universitetų klausytojus į šventinį renginį „Sveikata visiems“ Vingio parke. 400 šventės dalyvių, švęsdami Sveikatos dieną kartu, mankštinosi, sportavo, dalyvavo įvairiose rungtyse, bendravo, mėgavosi menine programa, pabuvo pavasarėjančioje gamtoje ir tiesiog gerai praleido laiką. Su šios šventės iniciatore ir organizatore, MČTAU Sveikatos fakulteto dekane Viktorija Montviliene kalbamės apie šį gražų ir prasmingą renginį, apie jame dalyvavusius partnerius, svečius bei apie Sveikatos fakulteto ateities planus.

Jūs dar tik pirmus mokslo metus esate Sveikatos fakulteto dekanė, bet jau ėmėtės didelės iniciatyvos – surengti Pasaulinės sveikatos dienos renginį Vingio parke „Sveikata visiems“. Kaip gimė ši idėja? Ar turite tokių renginių patirties?

Pasaulinė sveikatos diena pasaulyje minima nuo 1948 metų, kai buvo įkurta Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Besidarbuodama visuomenės sveikatos srityje, kasmet dalyvaudavau organizuojant Pasaulinę sveikatos dieną. Sveikatos dienos temą kasmet nurodo PSO direktorius, akcentuodamas to laikotarpio problemą. Įvairiomis formomis minėjome PSO dieną: rengėme konferencijas, seminarus, keliavome į parkus, miškus ir t.t. Juk labai svarbu ne tik kalbėti apie sveikatą, sveikos gyvensenos svarbą, naudą, bet ir mokytis sveikos gyvensenos principų, stengtis kuo ilgiau išsaugoti sveikatą. Šių metų šūkis: ,,Sveikata – visiems”.

MČTAU rektoratui bei Sveikatos fakultetui pasiūliau paminėti šią dieną su man įprastu scenarijumi. Idėja buvo priimta, ir su būriu bendraminčių organizavome Sveikatos dieną Vingio parke.

Aktyviausiai šiame renginyje, turbūt, dalyvavo Sveikatos fakulteto klausytojai? Ar jų entuziazmas pritraukė ir kitų fakultetų sporto entuziastus? Be to, kvietėtė ir kitų šalies TAU atstovus. Kas atsiliepė į jūsų kvietimą ir atvyko į šventę Vingio parke? Koks bendras renginio dalyvių skaičius?

Parašėme laiškus visiems Lietuvos trečiojo amžiaus universitetams, maloniai atsiliepė bei dalyvavo šventėje: Trakų, Panevėžio miesto bei Panevėžio rajono, Varėnos, Anykščių, Naujosios Akmenės TAU. Atvyko apie 200 senjorų, šventėje dalyvavo apie 400 dalyvių.

Ar sulaukėte renginyje Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos? Kokie svečiai dalyvavo šventėje, kokios pagalbos (ar bent linkėjimų) iš jų sulaukėte?

Į šventę pakvietėme ne vieną valdininką. Maloniai atvyko ir tarė pasveikinimo žodį PSO biuro Lietuvoje vadovė gydytoja Ingrida Zurlytė. Kvietėme ir Sveikatos apsaugos ministrą bei ministerijos departamentų darbuotojus. Atvykusi Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Gudanavičienė padėkojo už šventės organizavimą bei įteikė ministro padėkas. Sulaukėme ir Vilniaus m. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorės Alinos Kovalevskajos sveikinimo kalbos.

Šventę pradėjo Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos mokinukai. Pusės valandos koncertėlis maloniai mus užbūrė, vaikai labai nuoširdžiai, meninėmis dainos ir šokio priemonėmis pasakojo apie sveikatos saugojimą. Likome dėkingi mokytojai Elenai Rakauskienei bei šokių vadovei Jūratei Krupienei. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pagelbėjo suvenyrais, dovanėlėmis, kurias perdavėme vaikams.

Renginio partneris – viešoji įstaiga „Sveikas miestas“. Kokios pagalbos sulaukėte iš šios institucijos? Ar padėjo apsirūpinti sporto šventei reikalingu inventoriumi, parėmė finansiškai?

Šventę surengti padėjo VšĮ ,,Sveikas miestas“ darbuotojai. Susipažinome su labai nuoširdžiais žmonėmis, kurie savo patirtimi labai puikiai prisidėjo prie šventės organizavimo. Nuoširdžiai likome dėkingi šios institucijos direktoriui Mantui Paulauskui, kuris rūpinosi šventės vietos įgarsinimu, visus šventės dalyvius pamaitino grikių koše bei arbata, buvo dėmesingas, nuoširdus ir gelbėjo įvairiais patarimais.

Kiek senjorų dalyvavo šiaurietiško ėjimo su lazdomis tyrnyre? Kokio ilgio trasą buvo pasiryžę įveikti garbaus amžiaus sportininkai? Ar dauguma turėjo savo lazdas, ar kas nors padėjo jomis apsirūpinti?

Po šiltų sveikinimų kalbų organizavome sveikatingumo mankštą, kurią Manto Paulausko patarimu pravedė Tai-či instruktorius Vang Čin. Nuotaikingoje mankštoje dalyvavo visi šventės dalyviai.

Didelio populiarumo susilaukė šiaurietiško ėjimo su lazdomis turnyras. Daugelis dalyvių atvyko su savomis lazdomis, kitiems lazdas paskolino ,,Sveikas miestas”. Apie 300 dalyvių, išklausę patyrusios šiaurietiško ėjimo su lazdomis instruktorės Lilianos Radzevičienės pamokymų, keliavo po parką apie pusantros valandos.

Ar aktyviai senjorai dalyvavo kitose rungtyse – diskgolfo, virvės traukimo, bėgimo su maišais varžybose?

Diskgolfo klubo vadovas Tadas Ūselis, taip pat tarpininkaujant Mantui Paulauskui, organizavo diskgolfo žaidimą. Apie 100 dalyvių susipažino su šio žaidimo taisyklėmis ir išbandė savo taiklumą.

Šventėje buvo numatytos ne tik sporto rungtys ir aktyvios pramogos, bet ir meninė programa. Kas ir kuo pradžiugino senjorus Sveikatos dienos proga?

Šventę vainikavo visų dalyvavusių kolektyvų meninis prisistatymas. Išradingumui nebuvo ribų: visi kolektyvai buvo ,,uniformuoti”, pasidabinę spalvingais marškinėliais, skarutėmis, puošniais šalikėliais, su universitetų atributika bei vėliavomis. Prisistatydami kolektyvai džiaugėsi, kad dalyvauja Sveikatos dienoje, dainavo dainas bei skaitė eiles apie sveikatą. MČTAU meninį prisistatymą bei šventės uždarymą organizavo Meninės saviraiškos fakulteto dekanė Izabelė Bražiūnienė. Meninė programa buvo labai plati, išraiškinga, nuotaikinga.

Kas virė kareivišką košę, kuria buvo vaišinami šventės dalyviai?

Visi šventės dalyviai nuoširdžiai buvo pamaitinti „Sveiko miesto” grikių koše, išvirta čia pat, mūsų akivaizdoje. Soti, skani košė atstatė jėgas ir pakėlė nuotaiką.

Šventė baigėsi. Liks prisiminimai, pamokos? Ar dar kartą imtumėtės tokios iniciatyvos?

Atsisveikinome pažadėję puoselėti, saugoti sveikatą ir tradiciškai susitikti kitoje Sveikatos dienoje.

Noriu labai padėkoti visiems fakultetams, kurie palaikė ar padėjo organizuoti šventę. Neatsistebiu MČTAU rektorės Zitos Žebrauskienės atidumu, nuoširdumu – ji visada pilna idėjų ir geranoriškumo. Dėkoju prorektoriams Aldonai Rėksnienei, Romualdui Paulauskui, Socialinės psichologijos fakulteto dekanui Romualdui Grigui už pagalbą. Rektorės padėjėja Vida Jarašiūnienė nuoširdžiai padėjo visuose šventės rengimo etapuose, neatsižaviu jos nuoširdumu ir paprastumu.

Po šventės grįšite į kasdienybę. Sveikatos fakulteto užsiėmimai dar tęsis balandį ir gegužę. Kaip galėtumėte apibūdinti savo pirmuosius „dekanavimo“ metus? Ką išsaugojote iš senųjų, per daugelį metų susiklosčiusių šio fakulteto tradicijų? Ką naujo įnešėte į fakulteto kasdienybę?

Mano pirmieji mokslo metai Sveikatos fakultete prabėgo labai greitai. Idėjų ir konkrečių planų turiu labai daug, tik negaliu jų atskleisti, nes neišsipildys... Džiaugiuosi, kad kiekvieną antradienį mūsų senjorai aktyviai mankštinasi sporto salėje. Visi laukia šiaurietiško ėjimo su lazdomis instruktažų Vingio parke, nes išmokti teisingai vaikščioti su lazdomis yra labai svarbu. Kiekvieną ketvirtadienį tęsiame Sveikatos mokyklos teorinių-praktinių užsiėmimų ciklą: šioje mokykloje mokomės ar giliname sveikos gyvensenos įgūdžius bei aiškinamės lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnių įvertinimo bei savikontrolės principus.

Sveikatos fakulteto veikla nenutrūkdavo ir vasarą – ji iš auditorijų persikeldavo į pažintines keliones, tęsdavosi sveikatingumo trasomis. Kokia bus ši fakulteto klausytojų vasara?

Laukiame pavasario, gamtos atbudimo, laukiame vasaros laikotarpio. Sveikatos fakultetas priplanavo kelionių po Vilnių, po Lietuvą ir už Lietuvos ribų. Fakulteto klausytojai labai aktyvūs, žingeidūs, nori keliauti, aktyviai judėti, sveikai gyventi. Rudenį esame numatę konferenciją, jau dėliojame jos apmatus, kviesime žymius specialistus, tobulinsime sveikatos žinias.

Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės įgyvendinant naujus sumanymus ir iniciatyvas.

Kalbėjosi Jadvyga Miniotaitė

Vidos Rogalskienės nuotraukos Medardo Čoboto TAU facebook

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis