Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU), kaip ir kasmet, gausiais renginiais įsijungė į Suaugusiųjų mokymosi savaitę „Mokymosi galia ir žavesys“. Kas geriau už senjorus žino, ką reiškia mokytis visą gyvenimą, ką mokymasis keičia vyresnio žmogaus gyvenime, kuo jis patrauklus, žavus ir naudingas. Mokymosi procese mes tampame stipresniais savo bendruomenės nariais, aktyvesniais piliečiais, laimingesniais žmonėmis.  

Didžiausias ir reikšmingiausias Suaugusiųjų mokymosi savaitės renginys – Turizmo fakulteto surengta konferencija „Mažosios Lietuvos istorinės žemės“, kuri vyko šių metų lapkričio 22 d. Lietuvos Mokslų Akademijoje (MA). Beveik 300 konferencijos dalyvių vienbalsiai pritarė žurnalistės prie Šv. Sosto Vatikane Laimos Pangonytės idėjai, minint Reformacijos 500 metų sukaktį, surasti evangelikų liuteronų pastoriaus, pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo kapą, jį sutvarkyti ir įamžinti šios istorinės asmenybės atminimą. Senjorai pasiryžę visomis išgalėmis prisidėti prie šios iniciatyvos įgyvendinimo.

Konferencijoje apibendrintos senjorų kelionės po Mažąją Lietuvą ir per mokslo metus išklausytų paskaitų ciklas. Keliaudami, studijuodami šį kraštą, senjorai stengėsi pažinti turtingus jo istorinius klodus ir prisidėti prie istorinės atminties išsaugojimo. Mažojoje Lietuvoje buvo išspausdinta pirmoji knyga lietuvių kalba, pirmoji lietuviška Biblija, pirmoji lietuvių kalbos gramatika, pradėtas leisti pirmasis lietuvių laikraštis. Šis istorinis kraštas saugo Lietuvai svarbių žmonių, Lietuvos raštijos pradininkų – Martyno Mažvydo, Kristijono Donelaičio, Liudviko Rėzos, Jono Bretkūno, Abraomo Kulviečio, Stanislovo Rapalionio, Ievos Simonaitytės, kitų visuomenės ir kultūros veikėjų atminimą.

Su Mažosios Lietuvos istorine praeitimi, etnokultūriniais ypatumais konferencijos dalyvius supažindino Lietuvos MA viceprezidentas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas prof. Domas Kaunas ir žinomas etnologas, mokslo istorikas prof. Libertas Klimka. Istorikas, knygų apie istorines Mažosios Lietuvos vietoves autorius Norbertas Stankevičius supažindino su Rytprūsių istorija, o Rambyno regioninio parko vyriausioji kultūrologė, lankytojų centro vadovė Giedrė Skipitienė pakvietė pasižvalgyti į Mažąją Lietuvą nuo Rambyno kalno.

Kelionėse po istorinį Karaliaučiaus kraštą senjorus lydėjęs šio krašto Lietuvių kalbos mokytojų asociacijos „Nadruva“ pirmininkas Aleksas Bartnikas papasakojo apie pastangas puoselėti Kaliningrado srityje lituanistines tradicijas, kad, kaip prisakė M. Mažvydas, „mūsų gimtasis žodis tarnaudamas gyvas išliktų ir būtų perduotas ainiams“.

Buvo įdomu pasiklausyti vertėjos Karolinos Masiulytės skaitomų K. Donelaičio „Metų“ ištraukų prancūzų kalba. Jaudinančiai nuskambėjo aktorės Gražinos Urbonaitės perskaityta Justino Marcinkevičiaus poema „Donelaitis“. „Privalot praeitį praeit širdim, ne kojom...“ – tai tarsi priesakas kiekvienam savo kraštą mylinčiam lietuviui.

L. Pangonytės pasiūlytai iniciatyvai įgyvendinti buvo nutarta įkurti iniciatyvinę grupę, kurią sudarytų Kaliningrado srities lietuvių organizacijų, Lietuvos evangelikų bendruomenės atstovai, paminklosaugininkai, restauratoriai, istorikai, visuomenės ir kultūros veikėjai ir, žinoma, Trečiojo amžiaus universitetų senjorai. Senjorai pasiryžę aktyviai dalyvauti įgyvendinant šią prasmingą iniciatyvą, dalyvauti savanoriškose talkose ir kituose projektuose, studijuoti, saugoti istorinę mūsų tautos atmintį ir ją perduoti savo vaikams ir anūkams. Tai ir yra senjorų mokymosi galia ir žavesys!

Ypač aktyviai Suaugusiųjų mokymosi savaitėje dalyvavo Kultūros fakulteto klausytojai. Fakultete surengta net 15-ka įvairiausių edukacinių programų, ekskursijų, susitikimų muziejuose, bažnyčiose, vienuolynuose, bibliotekose. Buvo surengtos edukacinės ekskursijos-išvykos į Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos muziejų, Vilniaus paveikslų galeriją, Bažnytinio paveldo muziejų, Lietuvos valdovų rūmus, Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą, Žydų kultūros ir informacijos centrą, Lietuvos aklųjų biblioteką, aplankytos parodos „Academiede Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866-1915)“, parodos Nacionalinėje dailės galerijoje, įvyko susitikimai Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, M. K. Čiurlionio namuose, taip pat surengta edukacinė ekskursija „Vilnius viduramžiuose“ po Vilniaus senamiestį. Jau ne vienerius metus tęsiasi MČTAU senjorų ir Mykolo Romerio universiteto studentų draugystė. Šią savaitę abi kartos bendravo, pasitelkusios muzikos, teatro ir spalvų terapiją, mokėsi išreikšti save ir geriau pažinti vieni kitus. Dar viena šio fakulteto senjorų grupė Suaugusiųjų mokymosi savaitę pašventė Nacionalinės premijos laureato Stanislovo Kuzmos atminimui, lankėsi prieš penkerius metus Anapilin išėjusio skulptoriaus dirbtuvėse. Kas nežino Santaros klinikų kiemelyje pastatytos gydytojo pašaukimui dedikuotos S. Kuzmos skulptūros „Lozoriau, kelkis“ ir kitų skulptoriaus darbų.

Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto Diskusijų klube vyko diskusija „Dviguba pilietybė – „už“ ar „prieš“? Buvo aptartos šios problemos atsiradimo šaknys bei aktualijos, susijusios su dviguba pilietybe. Panagrinėti šios problemos įvairūs aspektai ir jų galimi padariniai, įteisinus dvigubą pilietybę referendumo keliu. Diskusijos dalyvių nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė. Norėdami išsiaiškinti, kiek diskutantų palaiko dvigubos pilietybės įvedimą, o kiek tam prieštarauja, buvo surengtas balsavimas. Jo rezultatai kiek nustebino. Didesnė dalis diskusijos dalyvių pasisakė prieš dvigubą pilietybę. Žinant, kad šį klausimą palankiai galima išspręsti tik referendumo keliu, toks žmonių nusistatymas teikia mažai vilčių.

Istorijos fakultetas vykdo pilietiškumui skirtą projektą „Kovo 11-osios akto signatarų keliais“ – tai tęstinė projekto „Vasario 16-osios akto signatarų keliais“ programa. Lapkričio 23-iąją projekto dalyviai klausėsi Istorijos fakulteto dekanės doc. dr. Vidos Kniūraitės paskaitos „Lietuvos Aktyvistų frontas. Bandymas atkurti Lietuvos nepriklausomybę Antrojo pasaulinio karo pabaigoje“. Užsiėmimo tema pasirinkta neatsitiktinai – šią dieną buvo minima Lietuvos kariuomenės diena ir kariuomenės atkūrimo 99-osios metinės. Taip pat įvyko susitikimas su Nepriklausomybės Akto signatarų klubo kancleriu Stasiu Kašausku. Malonų siurprizą projekto dalyviams surengė Meninės saviraiškos fakulteto muzikavimo grupė „Romantikai“, atlikę lietuvių kovų ir partizanų dainas. Puikiai derėjo žinios ir emocijos!

Sveikatos fakulteto senjorai lapkričio 23 d. klausėsi gydytojos Reginos Žukauskienės paskaitos, kurioje ji papasakojo apie trombų susidarymą kraujagyslėse, apie mažai girdėtą fermentą „Natokinazė“, kurio daug turi sojų pupelės. Fitoterapeutas, žinomas liaudies medicinos ekspertas Virgilijus Skirkevius labai vaizdžiai, suprantamai pristatė augalus bei preparatus, darančius įtaką širdies ir kraujagyslių darbui bei apsaugančius nuo širdies ritmo sutrikimų. Tokios praktinės žinios padeda senjorams sveikai ir aktyviai gyventi.

Tautodailės fakulteto klausytojos, jau įvaldžiusios daugybę rankdarbių kūrimo technologijų, šį kartą mokėsi gobeleno technologijos paslapčių. Lietuvos edukologijos universiteto lektorė, tekstilės specialistė Lina Ringelienė atnešė parodyti daug mažyčių įvairia technika sukurtų gobeleno kilimėlių ir net porą valandų aiškino, kad kūrinys priklauso nuo staklelių, metmenų užmetimo, siūlų įvairovės, jų jungimo būdų, rišimo mazgų ir įsivaizduojamo rašto. Gobelenų kūrimas – daug kruopštumo, kantrybės, atidumo reikalaujantis darbas, bet ne viena senjorė pasiryžo toliau gilintis į šio rankdarbių meno paslaptis.

Literatūros fakultete lapkričio 24 d. įvyko susitikimas su rašytoju Adolfu Strakšiu „Literatūrinė kasdienybė – gyvenimo patirtis, kūryba“.

Buities kultūros fakulteto klausytojai lapkričio 22 d. dalyvavo paskaitoje-diskusijoje „Koks turėtų būti žmogaus svoris? Kaip sėkmingai jį kontroliuoti?

Informacijų technologijų fakulteto klausytojams Barclays bankas surengė paskaitą-seminarą labai aktualia vyresnio amžiaus žmonėms tema „Saugumas naudojantis internetu ir banko paslaugomis“. Pasiklausyti paskaitos susirinko gausus būrys senjorų, besinaudojančių ar norinčių išmokti saugiai naudotis e-bankininkyste.

Nemažai MČTAU klausytojų Suaugusiųjų savaitės metu dalyvavo jau nuo rugsėjo mėnesio kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga vykdomos „Medijų ir informacinio raštingumo“ programos praktiniuose užsiėmimuose Žurnalistų namuose, kur mokėsi naudotis skirtingomis žiniasklaidos priemonėmis, geriau suprasti ir kritiškai vertinti žiniasklaidos turinį.

Suaugusiųjų švietimo savaitės paskelbtam konkursui Medardo Čoboto TAU pateikė filmą„100 šokių pynė Lietuvai“. Filme įamžintos gražiausios akimirkos iš rugsėjo 30 d. vykusio Tarptautinio senjorų šokių festivalio.

MČTAU informacija