Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitete veikia 13 fakultetų: 2016 m. perskaityta 165 paskaitos, rengiamos mokslinės-praktinės konferencijos, parodos, festivaliai, universiados, sveikatinimo mokyklos, edukacinės išvykos, ekskursijos, kuriasi diskusijų ir kiti klubai, meniniai kolektyvai, aktyviai dalyvaujama projektinėje veikloje.

Buities kultūros fakultete (dekanė Liucija Pranckevičienė) siekiama ne tik aiškinti buities kultūrą, bet ir puoselėti šeimos tradicijas, papročius. Skaitomos paskaitos apie sveiką gyvenseną, mitybą, apie dvasinę sveikatą, žmonių bendravimą, buities estetiką, ekologišką aplinką,  valymo priemonių įvairovę bei jų kokybę ir daugelį kitų mūsų buičiai reikalingų dalykų. Kiekvieną pavasarį į auditorijas kviečiami sodininkai praktikai, biologai, kurie pataria, kaip tvarkyti aplinką, auginti daržoves, gėles, vaistinius augalus, o klausytojai pasidalina savo žiniomis apie naujus augalus ir jų priežiūrą.  Įsimintinos fakulteto paskaitos apie duoną lietuvių liaudies apeigose ir tikėjimuose, lietuvių tradicijas ir šeimą, šiuolaikinį etiketą – bendravimą ryšio priemonėmis, elektroniniu paštu, telefonu.  Rengiamos proginės parodos – jų metu klausytojai eksponuoja ne tik savo, bet močiučių skryniose išsaugotus rankdarbius, sodo ir daržo gėrybes, paslaptingais receptais paruoštus skanėstus. Baigiant mokslo metus fakulteto klausytojai ekskursavo po Joniškėlį – didelį mažo miesto pasaulį, viešėjo didžiausiame Lietuvos dvare Pakruojyje, gyvenančiame jam įprastą senovinį XIX a. pab. gyvenimą, aplankė Ch. Frenkelio vilą Šiauliuose.

Informacinių technologijų fakulteto (dekanas Augustas Vismantas) senjorai įgijo kompiuterinio raštingumo žinių, leidžiančių jiems būti modernesniems ir savarankiškesniems kasdieniniame gyvenime. Užsiėmimuose mokėsi, kaip internete susirasti reikiamą informaciją, ją atrinkti, rūšiuoti, saugoti, perduoti, analizuoti bei panaudoti kasdieninėje veikloje (rašant laiškus, naudojantis elektroniniu paštu, naršant internete). Pagalbą suteikė ,,Barclays” technologijų centras ir Lietuvos edukologijos universitetas – parūpino patalpas, suteikė galimybę naudotis kompiuteriais, pakvietė dėstytojus.

Istorijos fakultete (dekanė dr. Vida Kniūraitė) skaitomos paskaitos įvairiomis istorinėmis temomis – pradedant Pasaulinio Tvano teorija ir baigiant šiais laikais. Daug dėmesio skiriama LDK ir Lietuvos svarbiausiems įvykiams, jų jubiliejinėms datoms, žymiausioms Lietuvos  istorinėms asmenybėms. Paskaitas skaito Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto lektoriai prof. habil. dr. Libertas Klimka, prof. habil. dr. Alfonsas Motuzas, fakulteto dekanė doc. dr. Vida Kniūraitė, doc. dr. Deimantas Karvelis, doc. dr. Vida Pūkienė, LEU ir Istorijos instituto doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, prof. dr. Jonas Mardosa.

Kultūros fakultete (dekanė Aldona Mikulionienė) užsiėmimai vyksta kas antrą savaitę trečiadieniais ir džiugina klausytojus margaspalve kultūrinių renginių palete. Lankomi muziejai, parodos, galerijos, bažnyčios ir vienuolynai, kapinės, vykstama į kitus Lietuvos miestus. Ekskursijas ir renginius jungia ciklai. Pvz.: vienais metais lankomi architektūros paminklai, bažnyčios ir vienuolynai, kitais domimasi kitų tikybų – stačiatikių, unitų, liuteronų, evangelikų-reformatų maldos namais, dar kitais – tautodailės galerijomis, grafikos, restauracijos centrais, susipažįstama su Lietuvos etnografinių regionų drabužiais, tvarkomos Rasų, Bernardinų, Antakalnio kapinės. Fakultete veikia 16 grupių, Knygų klubas. Fakulteto veikla nenutrūksta ir vasarą – aplankytos LDK pilys Baltarusijoje, keliauta po Suvalkiją, kitus regionus.

Literatūros fakulteto (dekanas dr. Romualdas Šimkūnas) klausytojai susirinkę pasidalina mintimis apie naujausią literatūrą, skaito savo kūrybą, pasikalba tarmiškai, susitinka su rašytojais, literatūros kritikais, žurnalistais. Dauguma jų yra ne tik literatūros mėgėjai, bet ir kūrėjai. Patys rašo, analizuoja ir švelniai vienas kitą pakritikuoja. Fakulteto kūrybos rezultatai – senjorų parengtos ir išleistos knygos. Kiekvienais metais literatai parengia ir išleidžia po 3-5 knygas, kuriose spausdinama  fakulteto autorių poezija, esė kūriniai, darbai kraštotyrine tematika. Literatai parengė savo klausytojų kūrybos rinktinę „Minties verpetuose“. Daug dėmesio fakultete skiriama bendravimui: susigyvenę ir susitikę kaip seni bičiuliai, bendraamžiai ir bendraminčiai, ateina į paskaitas pabūti kartu, atsipalaiduoti nuo kasdienybės, paklausyti gražios poezijos, patirtų įspūdžių, švęsti brandžių jubiliejų: net trys literatės – buvusi dekanė Aldona Jagminienė, Stanislava Uleckienė ir Vilija Jurėnienė peržengė 90-mečio slenkstį.

Pagrindinis Meninės saviraiškos fakulteto (dekanė Izabelė Janina Bražiūnienė) tikslas – suburti visus klausytojus senjorų meninės saviraiškos veiklai, tobulinti meninius gebėjimus įvairiose grupėse, ruošti koncertines programas ir meninės saviraiškos rezultatus publikuoti viešai, t.y. demonstruoti scenoje, koncertuoti. Fakultete susibūrė vaidybos studija „Mistika“, Raiškiojo skaitymo grupė, vokalinis ansamblis „Ave Musica“, Romantinio muzikavimo grupė „Romantikai“, šokių grupė. Be grakščiųjų šokėjų, vokalinio ansamblio, vaidybos studijos, skaitovių ir romantikų neapsieina MČTAU renginiai, kolektyvai kviečiami į kitų bendruomenių renginius, dalyvauja konkursuose.

Muzikos fakulteto (dekanė Lilijana Zarankienė) kolektyvas „Varsa“ aktyviai dalyvauja įvairiuose miesto bei šalies renginiuose, koncertuoja. Šiais mokslo metais suorganizavo trečiąjį tarptautinį senjorų chorų ir ansamblių festivalį „Jei daina širdy – esame jauni”, kuriame dalyvavo 20 kolektyvų iš visų šalies regionų bei svečiai iš Latvijos ir Baltarusijos. Choras taip pat koncertavo Tremtinių namuose ir Liuteronų evangelikų bažnyčioje.

Politikos, teisės ir ekonomikos fakultetas (dekanas Rimantas Kazimieras Radžiūnas) –sambūris besidominčių žmonių, norinčių pagilinti savo žinias politikos, teisės ir ekonomikos srityje. Fakulteto klausytojai turi didesnį ar mažesnį žinių bagažą ir nori pasidalinti savo nuomone su kitais, padiskutuoti aktualiais visuomeninio gyvenimo klausimais. Paskaitas skaito žymūs politologai, visuomenės veikėjai: Vytautas Keršanskas, Rytų Europos studijų centro analitikas, Linas Kojala, RESC direktorius, M. Romerio universiteto prof. dr. Saulius Nefas, LDK valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas ir kiti. Šiais metais susibūrė fakulteto diskusijų klubas (vadovas dr. Vitalius Skaržinskas).

Socialinės psichologijos fakulteto (dekanas Romualdas Grigas) klausytojai, dėl sveikatos problemų atsisveikinę su savo ilgamete dekane Olga Didžiokiene, susigyvenę kaip viena šeima, ir toliau susitinka kaip seni geri bičiuliai. Psichologė Aušra Jonkutė pradėjo paskaitų ciklą „Negalią turintis žmogus: jo vieta sveikų žmonių bendruomenėje ir visuomenės požiūris į jį“, „Svarbiausi aspektai, atskleidžiantys draugystės, meilės, santuokos ir šeimos stebuklus“. VU Filosofijos fakulteto jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė, dr. Milda Brėdikytė ir kiti supažindina fakulteto klausytojus su įvairiomis psichologinėmis problemomis.

Sveikatos fakulteto (dekanė Elena Sakavickienė) švietėjiškoje veikloje klausytojai supažindinami su svarbiausiomis anatominėmis ir fiziologinėmis funkcijomis, psichologinėmis ir gerontologinėmis problemomis, atsirandančiomis brandžiame amžiuje. Ypatingas dėmesys skiriamas informacijai apie sveiką gyvenseną,  ligų profilaktiką, sveikatos sąlygojamą gyvenimo kokybę bei aplinkos poveikį sveikatai. Pateikiama daug žinių apie įvairias ligas, jų kilmę, atsiradimo priežastis, požymius, profilaktiką, ligonių slaugymą. Fizinio aktyvumo skatinimui ir propagavimui fakultete organizuojami „Šokio ir muzikos“ bei „Meditacijos ir muzikos (su TAI-ČI ir jogos elementais)“ terapijos užsiėmimai. Veikia Sveikatos mokykla. Pasibaigus mokslo metams, organizuojamos tikslinės pažintinės kelionės, skirtos fizinei ir dvasinei sveikatai stiprinti.

Tautodailės fakultete (dekanė Irena Jonkuvienė)  mokomasi įvairių rankdarbių gamybos technologijų, ruošiamasi parodoms, šventėms. Fakulteto moterys atsineša savo darbelių ir surengia improvizuotas parodėles prieš kiekvieną reikšmingesnį MČTAU renginį. Šiais metais Karininkų ramovėje surengė rankdarbių parodą „Tradicijų ir naujovių atspindžiai“. Į parodos atidarymą gausiai susirinkusius žiūrovus džiugino ir tradiciniai rankdarbiai, ir gaminiai, atlikti iš užmaršties prikelta technika, ir naujoviški dailės dirbiniai, papuošalai. Tautodailininkės Žemaitės skvere vilniečiams surengė edukacinę valandą „Tradicijų ir motinų įkvėptos“,  o Lietuvos 100-mečio proga jau siuvasi tautinius kostiumus.

Turizmo fakultetas (dekanė Teodora Dilkienė) – pats gausiausias iš visų 13-kos MČTAU fakultetų. Jį lanko per tūkstantį senjorų, kurie, susiskirstę į 9 grupes ir 4 klubus, keliauja, savanoriauja, sportuoja, dalyvauja įvairiuose projektuose, klausosi paskaitų, susitinka su įdomiais žmonėmis, patys dalijasi kelionėse patirtais įspūdžiais. Turistai mokslo metus pradėjo aktyvaus poilsio ir sveikatingumo stovykloje Palangoje, edukacine fizinio aktyvumo išvyka į Druskininkus ir Dieveniškių istorinį regioninį parką. Fakulteto dekanės, patyrusios gidės, iniciatyva šiame fakultete kuriama graži tradicija – aplankę kurį nors Lietuvos regioną, senjorai dar kartą sugrįžta į jį teoriniuose užsiėmimuose, giliau pastudijuodami to regiono kraštovaizdžio, gamtosaugos ypatumus, etnokultūrinį paveldą. Spalio mėn. fakultetas surengė konferenciją „Kelionių ciklo po Pietų Lietuvą apibendrinimas ir analizė“ – pasidalino mintimis, kokioje Lietuvoje mes gyvename. Jau tradicija tapo prieškalėdinės išvykos į Kauną, naujametinę Palangą, savanorystės talkos VU Botanikos sode Kairėnuose ir Vingio skyriuje. Bendraminčiai keliauja po Lietuvą ir tolimesnius kraštus, populiarina ekskursijas „Pasivaikščiojimai po Vilnių”. Šiais metais fakulteto klausytojai paskaitose ir kelionėse pradėjo studijas apie Mažąją Lietuvą.

Užsienio kalbų fakulteto (dekanė Danutė Šukienė) augantis besimokančiųjų skaičius akivaizdžiai rodo, kad užsienio kalbų mokymasis didelei daliai senjorų atrodo įdomi ir prasminga veikla – šiais mokslo metais fakultete veikė 37 įvairių lygių grupės: anglų, vokiečių, prancūzų ir ispanų kalbų. Paskaitose lavinami klausytojų kalbėjimo įgūdžiai, atliekamos teksto suvokimo užduotys ir įvairūs tarties pratimai. Taip pat pasirinkta užsienio kalba dalijamasi įspūdžiais, nuveiktais darbais. Naujų kalbų mokymasis padeda vyresnio amžiaus žmonėms integruotis į bendruomenes, jaustis mažiau izoliuotiems, nereikalingiems ar vienišiems. Senyvo amžiaus asmenims tai gali padėti sulėtinti įvairias ligas, silpnėjančią atmintį. Be to, senjorai padeda savo anūkams „krimsti“ užsienio kalbas, o ir patys gali geriau susikalbėti su marčiomis, žentais, vaikaičiais, gyvenančiais svečiose šalyse.

MČTAU aktyviai dalyvauja projektinėje veikloje: 2016 m. birželio-lapkričio mėn. MČTAU Istorijos fakultetas vykdė Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos finansuojamą neformaliojo suaugusiųjų švietimo projektą „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“. Šią programą senjorai skyrė Lietuvos Respublikos 100-mečiui paminėti. Projekte dalyvavo 55 klausytojai iš MČTAU Istorijos, Politikos, ekonomikos ir teisės, Kultūros, kitų fakultetų. Istorijos mylėtojai rinkdavosi kiekvieną savaitę, ir per 72 aktyvaus mokymosi valandas susipažino su Lietuvos nepriklausomybės 1918 metų Vasario 16-osios Akto signatarų indėliu į Lietuvos valstybingumą, pagilino savo žinias apie signatarus valstybininkus, mecenatus, dvasininkus, sužinojo apie jų visuomeninę, politinę bei labdaringą veiklą, pažiūras, jų asmeninį gyvenimą. Projekto eigoje taikyti įvairūs suaugusiųjų mokymosi metodai: viešos paskaitos, diskusijos, archyvinių dokumentų paieška ir analizė, žemėlapių sudarymas, patirtinis mokymasis, edukacinės išvykos į signatarų gimtines, specialiųjų ekspozicijų ir muziejų lankymas.

Vykdant projektą „Žadinkime blėstančią atmintį“ 2016 m. rudenį Vilniuje buvo surengti senjorų atminties lavinimo kursai, kuriuose dalyvavo 26 klausytojai, norintys geriau suvokti atminties mechanizmą ir patys mokyti vyresnio amžiaus žmones atminties išsaugojimo paslapčių. Kursų dalyviai buvo supažindinti su vyresnio amžiaus žmonių atminties ypatumais, atminties praradimo priežastimis, užmaršumo teorijomis, mnemonika, kitais atminties lavinimo būdais, sprendė įvairias susikaupimo, koordinacijos, kūrybiškumo ugdymo, atminties treniravimo užduotis. 18 kursų klausytojų, išlaikę egzaminą-testą, gavo sertifikatus ir įgijo teisę patys tapti atminties lavinimo mokytojais.

Dalyvavome SIH (Soros International House) koordinuojamo tarptautinio projekto „Seniors On-line“ informacinių technologijų ir anglų kalbos mokymuose. Turininguose ir intensyviuose anglų kalbos bei informacinių technologijų mokymuose dalyvavo 15 MČTAU klausytojų.

Kaip ir kiekvienais metais, aktyviai dalyvavome  „Interneto savaitė 2017“ renginiuose. Profesinių kompetencijų ir kvalifikacijos institute Medardo Čoboto TAU klausytojams surengta paskaita „Elektroninė prekyba: ką privalo žinoti vartotojas?“, kur sužinojome apie pirkimą internetu, elektroninės prekybos probleminius aspektus, o Swedbank didžiojoje salėje senjorai susipažino su saugia e.bankininkyste.

MČTAU jau šešti metai administruoja respublikinius projektus, kurių lėšomis finansuojamos Trečiojo amžiaus universitetų veiklos. Projekto „Aktyvus ir sėkmingas senėjimas kintančioje visuomenėje” lėšos buvo panaudotos trečiajam tarptautiniam trečiojo amžiaus universitetų chorų ir ansamblių festivaliui „Jei daina širdy – esame jauni!“, Vytauto Didžiojo universitete vykusiai konferencijai „Kaunas besikeičiančių vertybių kontekste“, kurią MČTAU surengė kartu su Kauno TAU ir Lietuvos universitetų moterų asociacija, taip pat Kaune vykusiai respublikinei mokslinei-praktinei konferencijai „Aktyvus ir sėkmingas senėjimas kintančioje visuomenėje: TAU universitetų patirtis kuriant mokymosi aplinkas“. Lėšų buvo skirta ir  Nacionalinės TAU asociacijos iniciatyva surengtai antrajai Lietuvos trečiojo amžiaus universitetų universiadai Visagine.

Klausytojų sudėtis: 2016/2017 mokslo metais MČTAU užsiėmimus lankė 1850 klausytojų (75,2% su aukštuoju išsilavinimu, 88,1% moterų). Šiais mokslo metais MČTAU gretas papildė 557 nauji klausytojai (79,9% su aukštuoju išsilavinimu, 87,6% moterų). Tarp naujai įstojusiųjų klausytojų populiariausi buvo šie fakultetai: Užsienio kalbų fakultetas – 149 klausytojai, Kultūros fakultetas – 127 klausytojai, Turizmo fakultetas – 116 klausytojų.

Universiteto lėšos buvo panaudotos vyresnio amžiaus žmonėms atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų veiklai remti, projektų įgyvendinimui, fakultetų paskaitų ir konferencijų organizavimui, edukaciniams užsiėmimams, MČTAU veiklos administravimui  (ryšių, rektorato patalpų išlaikymo, leidybos, interneto svetainės atnaujinimo ir administravimo, reprezentacinės ir kt. Išlaidos). MČTAU veiklos vykdymui ir administravimui sudaromos sąmatos ir pateikiamos tvirtinti rektoratui. Išlaidos vykdomos pagal rektorate aptartas ir patvirtintas tvarkas.

MČTAU veikla atsispindi ne tik interneto svetainės naujienose, senjoro užrašuose ir socialiniuose tinkluose – apie mus rašo portalai „Lietuvos žinios“, Choras.lt, alkas,lt, Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma, aktualūs renginiai skelbiami BNS Spaudos centre.

Mūsų aktyvi veikla  įvertinta prestižiniu Europos Parlamento apdovanojimu – Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas pelnė kasmetinį Europos piliečio apdovanojimą, kuris skiriamas ES šalių piliečiams ir organizacijoms, reikšmingai prisidėjusiems prie europinių idėjų ir vertybių įgyvendinimo.

Dr. Zita Žebrauskienė, MČTAU rektorė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! NEMOKAMOS MANKŠTOS SENJORAMS VILNIAUS KULTŪROS, PRAMOGŲ IR SPORTO RŪMUOSE (ŽIRMŪNŲ G. 1E) PIRMADIENIAIS IR TREČIADIENIAIS NUO 10 VAL. IR NBA AKADEMIJOJE (ŽEMYNOS G. 14) ANTRADIENIAIS NUO 8 VAL. 45 MIN. IR KETVIRTADIENIAIS NUO 8 VAL. 55 MIN.