Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

kovo   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sausio 26 d. Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacija kartu su TAU Kauno apskrities filialu Vytauto Didžiojo universitete (VDU) surengė mokslinę praktinę konferenciją „Trečiojo amžiaus universiteto misija XXI a. visuomenėje“. Konferencijos tikslas – aptarti Trečiojo amžiaus universiteto paskirtį XXI a. Lietuvoje, atsižvelgiant į vyresnio amžiaus žmogaus situaciją socialinių, psichologinių, ekonominių, technologinių pokyčių erdvėje.

Konferencijos globėja – LR Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė. Konferencijos rėmėjai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno miesto savivaldybė.

Konferencijos dalyvius pasveikino LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Raminta Popovienė: „Trečiojo amžiaus universitetų paslaugų teikimo mokantis visą gyvenimą svarba – ypač didelė. Jūs patys dalyvaujate toje veikloje, ir tai suteikia pasitikėjimo ir saugumo jausmą“. Seimo narė pabrėžė, kad Švietimo ir mokslo komiteto pirmuosiuose posėdžiuose jau buvo svarstyta TAU veikla ir jos geresnio finansavimo galimybės. Konferencijos dalyvius taip pat pasveikino buvęs ilgametis Seimo narys, žurnalistas Česlovas Juršėnas, ilgametė Seimo narė, Kauno TAU įkūrėja V. Margevičienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento vyr. specialistė I. Makarskienė. Konferencijoje dalyvavęs Švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento atstovas Tomas Pūtys gvildeno ypač aktualias TAU finansavimo konkurso tvarka problemas ir atsakinėjo į aštrius konferencijos dalyvių klausimus. Už sunegalavusią Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovę I. Ceinoriūtę pranešimą apie mokymosi visą gyvenimą įtaką formuojant vyresnio amžiaus žmonių socialines kompetencijas, perskaitė viena iš TAU kūrėjų A. Bajorienė.

Konferencijos mokslinis komitetas, vadovaujamas TAU Kauno apskrities filialo direktorės, VDU prof. N. Večkienės, parengė įdomius, moksliniais tyrimais parengtus pranešimus apie vyresnio amžiaus žmonių neformalaus mokymo ir švietimo problemas ir galimus jų sprendimo būdus, plėtojant trečiojo amžiaus universitetų tinklą.

Pranešimą „Mokymasis visą gyvenimą ir pažintinių gebėjimų praradimo prevencija“ perskaitė prof. Vida Mildažienė (VDU). Pranešėja supažindino su neurobiologijos mokslo pažanga ir pažintinių funkcijų bei gebėjimų pokyčiais perkopus 50 metų.

Prof. N. Večkienė supažindino su raštingumo samprata XXI a. ir vyresnio amžiaus žmogaus mokymosi problemomis naujų pokyčių erdvėje.

Su didžiuliu susidomėjimu konferencijos dalyviai išklausė jaunos mokslininkės V. Stanišauskienės (Kauno technologijos universitetas) pranešimą apie kartų sąveikos galimybes. Sužinojome, kuo ankstesnė ir mūsų karta skiriasi nuo x ir y kartų, ir kaip kartos gali keistis savo patirtimi.

Prof. dr. B. Švagždienė (Lietuvos sporto universitetas), aktyvi savanorė paramedikė perskaitė įsimenantį pranešimą apie savanorysę kaip pilietiškumą ugdančią jėgą, pasidalijo savo asmenine patirtimi savanoriaujant ir priminė apie savanorystės teikiamą naudą šios paslaugos gavėjui ir jos teikėjui. „Savanoriams nėra mokama ne todėl, kad jų darbas bevertis, o todėl, kad jis neįkainojamas“, – kalbėjo B. Švagždienė.

Senjorams ypač aktuali technologinės atskirties problema. Šiuos klausimus įdomiai savo pranešime išnagrinėjo advokatas dr. Paulius Astromskis (VDU). „Y karta geba bendrauti tik technologijų pagalba, o TAU senjorai moka bendrauti akis į akį. Todėl reikia keistis tomis kompetencijomis ir gebėjimais“, – kalbėjo pranešėjas.

Po konferencijos šalies Trečiojo amžiaus universitetų vadovai dalijosi veiklos patirtimi, kėlė aktualias TAU veiklos organizavimo ir finansavimo problemas. Buvo priimta konferencijos dalyvių rezoliucija, kuri bus išsiųsta LR Vyriausybės kanceliarijai bei Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos ministerijoms, kurios atlieka svarbų vaidmenį formuojant bendrąsias ir socialines vyresnio amžiaus žmonių kompetencijas.

Nacionalinės TAU asociacijos Taryba (Pirmininkė dr. Z. Žebrauskienė) pristatė Asociacijos veiklą nuo jos įsikūrimo 2015 m. bei veiklos plėtojimo problemas. Dabar asociacijoje – 42 TAU (70 proc. visų šalyje veikiančių TAU), juose mokosi per 11 tūkst. klausytojų. Išrinkta nauja Asociacijos Taryba. Jos sudėtyje: dr. Z. Žebrauskienė, R. Dovidavičiūtė (MČTAU), dr. J. Andriušienė (Kauno apskrities TAU), A. Sieliūnienė (Visagino TAU), S. Tutkus (Plungės TAU), R. Žvinienė (Molėtų TAU), J. Valskys (Druskininkų TAU).

Konferencijos dalyviams koncertavo Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto vokalinis ansamblis „Ave Musica“ (vadovė prof. Rita Bieliauskienė) ir Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos styginių ansamblis (vadovė Kristina Domarkienė).

Nuotraukos Medardo Čoboto TAU facebook 

Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

DĖMESIO! NEMOKAMOS MANKŠTOS SENJORAMS VILNIAUS KULTŪROS, PRAMOGŲ IR SPORTO RŪMUOSE (ŽIRMŪNŲ G. 1E) PIRMADIENIAIS IR TREČIADIENIAIS NUO 10 VAL. IR NBA AKADEMIJOJE (ŽEMYNOS G. 14) ANTRADIENIAIS NUO 8 VAL. 45 MIN. IR KETVIRTADIENIAIS NUO 8 VAL. 55 MIN.