Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Naujienų prenumerata

Sutinku su taisyklėmis
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

balandžio   2024
Pr An Tr K Pn Š Sek
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) Tautodailės fakulteto klausytojos, vadovaujamos dekanės Irenos Jonkuvienės, Karininkų ramovėje surengė rankdarbių parodą „Tradicijų ir naujovių atspindžiai“.

Karininkų ramovės antrojo aukšto salės pasipuošė įvairiaspalviais, pačiomis įvairiausiomis – tradicinėmis ir moderniomis technikomis atliktais rankdarbiais – sausio 16 d. čia atidaryta MČTAU Tautodailės fakulteto klausytojų rankdarbių paroda. Į parodos atidarymą gausiai susirinkusius žiūrovus džiugino ir tradiciniai rankdarbiai, ir gaminiai, atlikti iš užmaršties prikelta technika, ir naujoviški dailės dirbiniai, papuošalai. Skiautiniai, pintos juostos, mezginiai, nėriniai – seniausias mūsų tautos menas. Šiais rankdarbiais ir šiandien galime papuošti ne tik parodų sales, bet ir savo buitį. Fakultete daug patyrusių skiautininkių. Parodoje puikavosi simboliškas skiautininkės, kūrybiškos asmenybės, konsultantės Zitos Šaltmerienės darbas „Vėtrų blaškomi išlikom“, keturi šiltų tonų Marijos Misiūnienės sukurti skiautiniai, vaizduojantys metų laikus, Irenos Jonkuvienės skiautinys „Žydėjimas“, Laimos Stanevičienės sukurtas „Gėlių šokis“ ir daug kitų autorinių ir net kolektyvinių skiautinių. Akį patraukė žaismingas parodoje eksponuojamų Nijolės Pivorienės, Henrikos Ivancienės pintininių juostų koloritas, saviti spalvų deriniai.

Fakulteto dekanė I. Jonkuvienė džiaugėsi pavykusia paroda: „Nesitikėjau, kad moterys atneš tiek daug gražių darbų, kad taip nuoširdžiai juos pristatys. Malonu, kad pasigrožėti mūsų kūryba atėjo Karininkų ramovės šeimininkas Gaudentas Aukštikalnis, kad šiltų, padrąsinančių žodžių mums nepagailėjo mūsų Universiteto rektorė dr. Zita Žebrauskienė, apdovanojusi aktyviausias kūrėjas padėkos raštais, prorektoriai, fakultetų dekanai. Dėkoju mus aplankiusiai aktorei, ilgametei skiautininkei Lilijai Žadeikytei – ji dažna viešnia ne tik mūsų parodose, bet ir užsiėmimuose. Nuoširdžiai dėkoju Vilniaus etninės kultūros centro vyriausiajai koordinatorei, tautodailininkei Marijai Liugienei už puikų mūsų darbų įvertinimą, už vertingas pamokas kuriant kaukes, mokantis pinti šiaudinius sodus, dažyti margučius. Tai padrąsina, įkvepia naujiems kūrybiniams sumanymams“.

Greta tradicinių nėrinių, mezginių, siuvinėtų paveikslų parodoje puikavosi ir naujoviškesnių darbų, papuošalų, siuvinių. Nenuilstančios, kūrybiškos dekanės I. Jonkuvienės iniciatyva fakulteto klausytojos išmoko ir retesnių gamybos būdų. Parodos stenduose kabojo avalono – tirpios plėvelės pagalba sukurti ažūriniai audiniai, o kai kurios senjorės iš naujoviško audinio sugebėjo ir originalų drabužį susikurti. Įdomiais, stilingais pačių sukurtais aprėdais pasipuošė ir pati dekanė, ir kitos parodos dalyvės – Z. Šaltmerienė, Honorata Vilks, Adolfina Miliauskienė, Gražina Banevičienė.

Padedant A. Vienožinskio dailės mokyklos dėstytojams, Tautodailės fakulteto klausytojos išdrįso tapyti – parodoje puikavosi Angelės Lankelienės, G. Banevičienės, Aldonos Galdikaitės, H. Vilks, I. Jonkuvienės, L. Stanevičienės, A. Miliauskienės, H. Ivancienės, Rimanto Keblo, kitų senjorų tapybos darbai ir piešiniai.

Grožėjomės Vidos Vaišvilienės iš odos sukurtais papuošalais, auksarankių moterų numegztomis pirštinėmis, riešinėmis, servetėlėmis, mandalomis, įvairiausiomis technikomis sukurtais atvirukais. Įdomių simegrafijos technika išsiuvinėtų darbų pateikė Rima Kalinina. Darnioje rankdarbių kūrėjų šeimoje – ir vienintelis vyras, Kazimieras Tamošiūnas, tikras auksarankis, ir piešiantis, ir siuvinėjantis, ir eilėraštį sukuriantis. Gražiais medžio dirbiniais pradžiugino dar vienas parodos dalyvis – Aleksandras Vilks.

Tikra parodos puošmena – Adolfinos Miliauskienės sukurtos lėlės. Jos pagamintos ypatingu būdu, atrodo tarsi gyvos puošnios stebėtojos. Adolfinos pamokytos įdomias lėles sukūrė ir kitos fakulteto senjorės.

Dar nenurimo parodos šurmulys – ji veiks iki vasario 16-osios, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos, o Tautodailės fakulteto entuziastės jau puoselėja naujus sumanymus. Jos pasiryžusios Lietuvos valstybės šimtmečio šventę pasitikti pasipuošusios pačių sukurtais tautiniais kostiumais.

Vidos Rogalskienės nuotraukos Medardo Čoboto TAU facebook

Parengė Jadvyga Miniotaitė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis

BALANDŽIO 19 D. 12 VAL. A7 AUD. ĮVYKS PASKAITA-DISKUSIJA SU KOVO 11-OSIOS AKTO SIGNATARU, SEIMO NARIU EUGENIJUMI GENTVILU. KVIEČIAMI VISI NORINTIEJI